Just Doing My Best

has been moved to new address

http://www.justdoingmybest.com

Sorry for inconvenience...

Just Doing My Best: How much do you pay for your bread?

Friday, January 23, 2009

 

How much do you pay for your bread?



If your family is anything like my family, you can barrel through a loaf in a matter of a days. Saving money on even a small purchase like bread can add up quickly when you buy a couple of loaves a week, each and every week. Unless your family is loyal to a particular brand, you might even compare the prices and shop the sales with your coupons. While I am a devout couponer, I recently rediscovered an even better way to save, imho.

The bread store! I had totally forgotten this type of store existed until I went a different route on an errand one day and drove by a Sara Lee Outlet. What a discovery! I bought 2 loaves of bread, a package of hot dog buns and a package of large hamburger buns for a grand total of $2.00. Being a frugal minded person, I was on cloud nine. Ok, maybe not cloud nine, but pretty proud of myself anyway.

Friday's Frugal Tip of the Day: Check your area for any undiscovered outlet stores, especially bread stores. These outlets often run daily specials that can be as much as 75% off grocery store prices with the food still several days in date. A fantastic way to stretch that budget.

Do you have any food outlet stores in your area that you like?

Labels:


Comments:
Great tip! I have a bread outlet near me and everything is super cheap there. I don't know why I don't go there more often! Thanks for the reminder!
 
I've never heard of a bread outlet, but I get my bread from Kroger for only 88 cents a loaf. I've done lots of comparison shopping and have found this to be the best deal in the area as far as grocers are concerned. We usually go through 2 loafs in one week. For 1.90$ you really can't beat that in my mind! However, if there are cheaper stores out there such as these bread stores, do you know how I could search for one? What am I looking for? Thanks!
 
Faith,

You are my first comment!I'm so glad it was a nice one! LOL!

Thanks for reading,
Heather



Sugarloaf,

I have to say .88 is pretty good! We go through two loaves a week also.

To find bread stores in your area, you could look in the Yellow Pages under Bakeries - Wholesale. Our town had one listed there though they left one out.

I would also Google "bread store" and your town. You will probably see a couple of the name brands that you see in the grocery.

I hope this helps and thanks for reading!
Heather
 
Where are you from? I shop at a Sara Lee's outlet store too. I buy my loaves for $.75 a loaf.
I buy 20 to 25 loaves a month that last us.
St. Cloud, MN?
 
BarbaraLee,

I am in Kentucky. Can I assume you freeze the extra bread if you are buying 20-25? If so, do you have any tricks to thawing it? It should be a simple process. :)

It seems like everytime the bread ends up mushy on one side and hard as a rock on the other. Do you have this problem?

Heather
 
What a great idea; it had never occurred to me to look for an outlet! My hope is to start making bread from scratch...
 

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]



Links to this post:

Create a Link



<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Subscribe to Posts [Atom]